150 YILLIK KÖHNE ZİHNİYETLE SAVAŞIYORUZ

2 Şub

recep tayyip erdogan

İttihat ve Terakki’nin uzantısı olan zihniyetle savaşıyoruz

ERDOĞAN MANİFESTO GİBİ KONUŞMASINDA DERİN DEVLETİN KRONOLOJİSİNİ ÇIKARDI

Devletin iliklerine kadar işlemiş İttihat ve Terakki’nin uzantılarıyla savaştıklarını belirten Erdoğan, “Tümdarbe ve kaos girişimleri bu zihniyetin ürünü. Muhalefet partileri bu zihniyetin izinden gidiyor” dedi.

Yakup Bulut

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında konuştu. Türkiye’nin yaşadığı sorunların tarihi boyutuna değinen Başbakan önemli mesajlar verdi.

İşte o konuşmadan satır başları: Dersim faciasını Türkiye’nin gündemine taşımıştık. Üzeri örtülmüş bir faciayı, bir CHP eserini milletimizin dikkatlerine sunmuştuk. Başta CHP’liler olmak üzere, bazıları kalktılar, ‘Başbakan bugüne neden gelmiyor; neden tarihi olayların üzerine gidiyor?’ diye eleştiri yaptılar. Çünkü geçmiş bilinmezse bugün ve gelecek bilinemez. Altını çizerek ifade etmek istiyorum; biz, Dersim faciasını gündeme taşırken, bir acının küllerini kaldırmayı değil, bir zihniyeti, bir anlayışı, bir yaklaşımı deşifre etmek istedik. Biz, Dersim’den, hatta onun çok daha öncesinden başlayan, bugüne kadar da devam eden, bugün de varlığını sürdüren, jakoben, seçkinci, elitist bir zihniyete dikkatleri çektik. Bugün bu zihniyet var mı? Evet var. Bunları deşifre etmek istiyoruz, bunları tanıyalım diyoruz. Evet… Dersim, 1939’da üzeri kapatılmış bir faciadır. Ama o zihniyet, Dersim’de katliam gerçekleştiren zihniyet, bugüne kadar hiç değişmemiş, Dersim’den sonra da bu ülkeye çok büyük acılar, çok büyük facialar yaşatmaya devam etmiştir.

ELLERİNDE YETKİ VARKEN SÜMENALTI ETTİLER

MHP, Dersim konusunun açılmasından en az CHP kadar rahatsızlık duydu. Bu enteresan. MHP, sadece Dersim konusunun açılmasından değil, Diyarbakır İçkale’de toprağın altından çıkan kemiklerden bile ciddi rahatsızlık duydu. Bahsettiğim zihniyetin bir yansıması da bu. Niye bunlar ortaya çıkmasın? Tabii çıkacak. Bunlar, dün her şeyi hasıraltı ediyorlardı. Ellerine yetki geçtiğinde, meseleleri sümenaltı ediyorlardı. Şimdi de işte o zihniyet, kemiklerin çıkmasından rahatsız oluyor, hasıraltı ve sümenaltı yaptıkları yetmiyormuş gibi, şimdi de ‘toprak altı’ yapmanın mücadelesini veriyor… Bize, siyasi tarihimiz boyunca olduğu gibi, son 9 yılda da, bu Dersim tartışmalarının ardından da hiç hak etmediğimiz yakıştırmalar yaptılar. ‘Cumhuriyetle hesaplaşmak’ dediler. ‘Atatürk düşmanlığı’ dediler. Ne CHP ne de MHP, bizim millet sevgimizi, vatan sevgimizi, memleket sevdamızı ölçecek kalibrede değildir. Bunlar, ‘izindeyiz Atam’ deyip, sabah akşam izin yaptılar, yan gelip yattılar.

YAŞANAN TÜM DARBELER BU ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ

İttihat ve Terakki zihniyeti, Gazi Mustafa Kemal’in de şiddetle karşı çıktığı bir zihniyettir. Bu zihniyet, Osmanlı Devletinin çok hızlı ve acı bir şekilde dağılmasını sağlamış. Atatürk’ün müsamaha göstermediği İttihat ve Terakki zihniyeti, ne yazık ki vefatının ardından yeniden iktidar fırsatı bulmuş ve Türkiye’ye ağır faturalar ödetmeye devam etmiştir. İşte Dersim… 27 Mayıs darbesi, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, bu zihniyetin eseridir. Kürt meselesinden tutunuz, faili meçhullere; edilgen dış politikadan tutunuz, kötü ekonomiye; derin yapılardan, çetelerden tutunuz, bürokratik oligarşiye kadar bu ülkenin birçok meselesinin altında, işte bu köhne, bu çarpık zihniyet yatmaktadır. Bazıları meselelerinin çözümü konusunda son derece sabırsız. Bu kişiler, ‘karanlık her olay anında aydınlansın, her reform anında yapılsın, Türkiye bir gecede değişsin’ istiyor. Beyler… Biz burada, 150 yıllık köhne bir zihniyetle mücadele ediyoruz. İliklerimize kadar işlemiş, devletin bütün kılcal damarlarına kadar ilişmiş bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Biz, İttihat ve Terakki zihniyetindeki CHP’ye, İttihat ve Terakki’nin izindeki MHP’ye, Doğu ve Güneydoğu’nun CHP’si olmaya özenen bir BDP’ye rağmen bu mücadeleyi yürütüyoruz.

GELSEN NE OLUR GELMESEN NE OLUR

Amerikalı gazeteci Paul Auster’ın “Hapiste yatan yazar ve gazeteciler yüzünden Türkiye’ye gelmeyi reddediyorum” sözlerine cevap veren Başbakan, “Hah biz sana çok muhtaçtık. Niye gelmedin? Aman gel, ne olur gel. Gelsen ne olur gelmesen ne olur. Türkiye irtifa mı kaybeder? Kılıçdaroğlu da Türkiye’ye Fransız bu yazarın ifadelerine sahip çıkıyor. Tam anlamıyla tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Bu saygısız ithamların, bizzat ana muhalefet partisi tarafından paylaşılmış olması vahimdir” dedi.

CHP TARİHE TAKILIP KALMIŞ BİR PARTİ

Mücadelemizi anlayamazlar

CHP’nin tarihe takılıp kaldığını ifade eden Başbakan, “1940’ların tek parti zihniyetinden bugüne gelemeyen sizsiniz, siz. İstiklal mahkemelerinin zihniyetini taşıyanlar, vicdansız hakimlerini kahraman ilan edenler, bugün çıkıp da bağımlı yargıdan bahsedemezler. Siz o’sunuz. Yassıada’nın yargılamalarıyla yüzleşemeyenler, bugün kalkıp da yargıyı eleştiremezler. İzmir Suikasti davalarının, Menemen Hadisesi davalarının peşine düşmeyenler, işte bugün Danıştay Davasını, Ergenekon Davasını anlayamazlar. Danıştay olayı patlak verdiği zaman yandaş basınlarıyla beraber bize saldırdılar. ‘İrtica bu işi yaptı’ dediler. Arkadan ne çıktı;? İttihat Terakki’nin devamı olan zihniyet çıktı. Kendi gazetelerini gidip bombalayanları, kalktılar bize fatura etmek istediler. Kim çıktı arkasından yine o zihniyet. 27 Mayıs’ı unutanlar, 28 Şubat’ı unutanlar, bu ülkede parti kapatmanın ne anlama geldiğini idrak edemezler. Hiç kusura bakmayın Sayın Kılıçdaroğlu. Yargının, Hükümetin emrine filan girdiği yok; tam tersine yargı, sizin militanlarınızdan, sizin militan tavrınızdan, militan zihniyetinizden arınıyor, temizleniyor” dedi.

TARİHLERİ FARKLI SENARYOLARI AYNI

Darbe öncesi hep aynı provokasyon

Danıştay saldırısının ilk yargılamasının ardından faturanın hemen AK Parti’ye kesildiğini hatırlatan Erdoğan, “Dosya kapatıldı. Daha sonra Yargıtay kararı bozdu, ne oldu, davayı Ergenekon davasıyla birleştirdi, ardından da ortaya birçok kirli ilişki döküldü ve dökülüyor. Eğer bu ülkenin yakın tarihine dönüp bakmazsanız, bu olaylara şaşırıp kalırsınız ama yakın tarihi bilirseniz, bu olayların ne anlama geldiğini, neye tekabül ettiğini, neyin amaçlandığını da görürsünüz. Bizzat Gazi Mustafa Kemal’in kurdurttuğu Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın başına gelenlere bakın. 27 Mayıs öncesindeki provokasyonlara bakın. 12 Eylül öncesinde, 28 Şubat öncesinde yaşananlara bakın. Kahramanmaraş olaylarının Çorum olaylarından, 1 Mayıs hadisesinin Sivas olaylarından, Menemen hadisesinin Danıştay saldırısından farkı, sadece zaman ve mekan farkıdır. Yoksa senaryo aynıdır. Ne yazık ki artlarından gelen hep aynı olmuştur. Senaryo, hiç değişmemiştir. Aktörler değişmiş, ama aktörlerin zihniyeti hiç değişmemiştir. İşte biz, bu kısır döngüyü kırmanın, Türkiye’yi bu kısır döngüden çıkarmanın gayreti içindeyiz” dedi.

DİNDAR VE DEMOKRAT BİR NESİL

Bizden ateist bir nesil beklemeyin

Kılıçdaroğlu’nun katsayı meselesiyle ilgili olarak, Danıştay’a yapılan başvurunun CHP’nin değil iki milletvekilinin münferit başvurusu dediğini hatırlatan Erdoğan, “Peki sen nesin orada? Bostan korkuluğu musun? Dersim’le ilgili parti içinde sıkıyönetim ilan ediyorsun, buna gücün yetiyor da, Danıştay’a başvuru yapılmasını engellemeye gücün yetmiyor mu? Benim dünkü konuşmamdan kalkıp Türkiye’yi dindarlar, dinsizler diye ayırdığımı söylüyor. Benim ifademde dindar bir gençlik yetiştirme var. AK Parti’den ateist bir nesil yetiştirmemizi mi bekliyorsun? Biz dindar, muhafazakar ve demokrat, milletinin, vatanının değerlerine, tarihten gelen ilkelerine sahip çıkan bir nesil yetiştireceğiz. Bu ülkede basın özgürlüğüyle ilgili söz söyleyecek en son kurum CHP’dir. 1940’lı yıllara ait 16 belge var. Tamamında, Cumhurbaşkanı olarak İsmet İnönü’nün ve bakanların imzası var.  Elifba kitabını yasaklamışlar. Hz. Ali Cenklerini yasaklamışlar. Senin bu işleri iyi bilmen lazım Sayın Kılıçdaroğlu. Beraber düşünce dünyasını paylaştıkları Aziz Nesin’in, Sabahattin Ali’nin, Rıfat Ilgaz’ın kitaplarını yasaklamış, toplatmışlar” diye konuştu.

Avrupa Fransa’daki tehlikeyi görüp hemen önlemini almalı

Fransa’da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın ardından yaşanan gelişmelere de değinen Erdoğan, “Malum yasayı Fransa Anayasa Konseyi’ne taşıyan 77 senatör ve 65 milletvekiline ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Fransa’daki bu sağduyulu temsilciler sayesinde, tarihi bir hatanın önlenmesi noktasında çok önemli bir girişim gerçekleştirilmiştir. Fransa’da, fikir ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına yönelik, ırkçı ve ayrılıkçı bu yasa, iki ülke ilişkilerinde olduğu kadar Fransa’nın kendi değerlerinde de tamiri zor yaralar açacaktı. Bu yasanın, Fransa Cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının bu tavrının altında, masumiyetten çok uzak, son derece tehlikeli bir saik var. Ben, süreç içinde de defaatle ifade ettim. Soykırımın inkarını suç kabul eden bu yasa, esasen bir ‘Türkiye ile kavga ediyorum’ yasasıdır. Herkes biliyor ki bu yasanın altında, bu yasayı çıkaran tavrın altında, reddi mümkün olmayan bir ırkçı yaklaşım, bir ırkçı zihniyet vardır” dedi.

Türkiye eski Türkiye değil

Geçmişte Avrupa’nın yaptığı bazı haksızlıkları sineye çektiklerini hatırlatan Erdoğan, “Ama artık Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye, Avrupa’da sinsice yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobia karşısında tepkisiz kalacak bir ülke değildir. Avrupalı dostlarımızı buradan samimiyetle uyarıyorum; Fransa’da ortaya çıkan tablo, Avrupa’daki sinsi tehlikenin ciddi bir tezahürüdür. Bu tehlikeyi görmek, bu tehlikeye karşı acilen tedbirler alıp uygulamak, AB’nin en öncelikli gündemi olmalıdır. Yabancı düşmanlığı üzerinden seçim kazanmaya çalışanlar, sadece kendi ülkelerine değil, Avrupa’nın temellerine, Avrupa’nın ideallerine zarar verirler” diye konuştu.

STAR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: