KAZIKLI PAŞA TUTUKLANDI!

11 May

kazik

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında 6’sı muvazzaf 11 general daha tutuklandı.</DIV>

Aralarında Çetin Saner’in de bulunduğu emekli askerler Sincan Cezaevi’ne gönderilirken, muvazzaf generaller de Mamak Askeri Cezaevi’ne konuldu. 4. dalga operasyon sırasında gözaltına alınan 17 şüpheliden 2’si önceki gün savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Diğer 15 sanığın ifadesini alan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimliği, bunlar arasından 4 sanığın tutuklanmasına gerek görmedi.

Tutuklanan zanlıların isimleri şöyle: "Korgeneral Tevfik Özkılıç, Tümgeneral Berkay Turgut, Tümgeneral Mehmet Faruk Alpaydın, Tuğgeneral Celalettin Bacanlı, Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, Tuğgeneral Metin Keşap, emekli Korgeneral Mustafa Bıyık, emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, emekli Tümgeneral Erdal Şenel, emekli Tümgeneral Çetin Dizdar, emekli Korgeneral Çetin Saner.”

Mahkeme, emekli Kurmay Albay Erkan Yaykır, emekli Albay Ardan Kıratlı, emekli Astsubay Asım Atak ve emekli Astsubay Abdullah Hoşgür’ün serbest bırakılmasına karar verdi. Tutuklanan 11 general, sabaha doğru tutuklama müzekkerelerinin yazılmasının ardından cezaevine gönderildi. Emekli askerler, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne ait minibüsle Sincan Cezaevi’ne, muvazzaf askerler de Mamak Askeri Cezaevi’ne götürüldü.

Edinilen bilgiye göre tutuklanan muvazzaf generallerden Korgeneral Tevfik Özkılıç, ifadesinde 1996-1998 döneminde Genelkurmay Başkanlığı’nın Personel Dairesi’nde görev yaptığını, BÇG isimli bir grubu karargâhta duyduğunu fakat bu grupta görev almadığını savundu. BÇG alanına girmeye yetkili kişileri gösteren listede kendi isminin de bulunduğunu, fakat bu listenin imzasız bir dijital çıktı olduğunu öne süren Özkılıç, iddia edilen BÇG şeması ile kendisine gösterilen diğer belgeler arasında çelişkiler bulunduğunu söyledi. Özkılıç’ın avukatı Haluk Pekşen de gösterilen belgelerde yazı karakterlerine dikkat çekerek, "Söz konusu CD’ler halen devam eden dava kapsamında ortaya çıkmış, bahse konu CD’nin içerisinde yer alan bilginin tamamı uluslararası ve ulusal uzman kuruluşu tarafından sahte olduğu ortaya konmuştur." iddiasında bulundu.

Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener’e ‘Yağlı kazığa oturturuz’ tehdidinde bulunan emekli Korgeneral Çetin Saner, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyledi. Saner, "Bahsedilen BÇG ile karargâhta 3 yıl beraber çalışmışız fakat ben nerede çalıştıklarını bugün öğrendim." dedi.

Emekli Tümgeneral Erdal Şenel ise ifadesinde, 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Adli Müşavirliği’ni yönettiğini, BÇG ile ilgili olmadığını ifade etti. Şenel, "Bana bu BÇG olarak birtakım yazılı emir ile yani Çevik Bir talimatıyla suç duyurusunda bulunma görevi verilmiştir. Bunun dışında hiçbir faaliyetim olmamıştır." ifadelerini kullandı.

</DIV></DIV>

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: