Prof. Gülser Öztunalı Kayır Kimdir?

3 Haz

gülser-oztunalı-kayir
Akdeniz Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde Toplum Bilimi dersine gire Prof. Gülser Öztunalı Kayır, YÖK ve üniversite yönetimine rağmen başörtüsü yasağını sürdürmekte ısrar ediyor. Öztunalı önceki gün birinci sınıf öğrencisi Şeyma Adede’yi başörtülü olduğu gerekçesiyle final sınavına almadı. Sınava girmek üzere salona gittiği anlatan Adede, Kayır ile aralarında geçen diyalogu şu şekilde aktardı:
‘Sınava 10 dakika kala hocamız gelerek bana, ‘siz kimsiniz’ diye sordu. ‘Başörtülü olduğum için derslerinize girmiyordum, belki bu nedenle tanıyamadınız’ dedim. Bana ‘Benim dersimi almana rağmen kapanman üzücü ya da bir başarısızlıktır, başını açar mısın’ dedi. Bana, ’10 dakika içinde kararını ver. 20 yıldır kadın hak ve özgürlükleri için mücadele ediyorum’ dedi ve sınıftan çıktı. ‘Özgürlük adına özgürlüğümü kısıtlıyorsunuz’ dedim. Ama aldırış etmeden gitti. 10 dakika sonra gelip ‘kararını verdin mi?’ diye sordu. Başörtülü gireceğimi söyleyince tutanak tutturacağını, dışarıya çıkmamı söyledi.’
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise, Dekan Şafak Aksoy‘un konu ile ilgili kendisine bilgi verdiğini belirterek, ‘Öğrencimiz mağdur edilmeyecek. Hoca hakkında gerekli işlemi başlatacağız. Kimsenin eğitim hakkı engellenemez. Böyle bir olayın bir daha üniversitemizde yaşanmaması için gerekli önlemi alacağım’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: