Doç. Dr. Ayşe Özdemir Kimdir?

4 Tem

Ayşe Özdemir

Bir utancın ‘sorumlu’su!

Lisans Yerleştirme Sınavı’nda sınav gözetmeni Zehra Yıldız, kendisini başını açmaya zorlayan bina sınav sorumlusu Doç. Dr. Ayşe Özdemir hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Türkiye’nin, millete rağmen dayatılan utanç verici yasaklardan bir an önce kurtarılması gerektiğini ifade etti.

Lisans Yerleştirme Sınavı’nda sınav gözetmeni Zehra Yıldız, başını açmaya zorlayan bina sınav sorumlusu hakkında suç duyurusunda bulundu.
İstanbul Kağıthane İmam Hatip Lisesi’nde yapılan LYS sınavında gözetmen olarak görev alan İngilizce öğretmeni Zehra Yıldız’ın, başörtülü olduğu gerekçesiyle görev yapması engellenmiş, başını açmayan öğretmen hakkında ise bina sorumlusu Doç. Dr. Ayşe Özdemir tarafından tutanak hazırlanmıştı. Bina sorumlusu Özdemir, Yıldız hakkında hazırladığı tutanakta, “Tüm bu kişileri sınava almamın işleyişi çok aksattığı açıktır” ifadelerine yer vermişti.

“EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ ENGELLEDİ”

Zehra Yıldız, bina sorumlusu Doç. Dr. Ayşe Özdemir’in, “Ayrımcılık, eğitim ve öğretimin engellenmesi, etik davranmama, kaba muamele, çalışma barışını bozma ve resen tespit edilecek suçlarından” cezalandırılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yıldız, suç duyurusunda, ÖSYM’nin Özdemir’i 16 Haziran 2012 tarih ve 08.45 saatli 2012 Lisans Yerleştirme Sınavı-1’de gözetmen olarak İstanbul Kâğıthane Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde görevlendirdiğine dikkat çekerek olayı şöyle anlattı:
“Bina sınav sorumlusu Doç. Dr. Ayşe Özdemir, ‘Gözetmenlik görevimi başörtülü olarak yerine getiremeyeceğimi, başörtümü çıkartmamı uygun olmayan bir üslupla ve ısrarla benden talep etmiştir. ÖSYM Sınav Uygulama Yönergesi’ne göre Bina Sınav Sorumlusu’nun hukuka aykırı böyle bir talepte bulunma hakkı bulunmamaktadır. Şüpheli, benim başörtülü olarak görevimi yerine getireceğim konusunda ısrarcı olduğumu tutanağa bağlasa da bu iddia doğru değildir. Bu tutum karşısında gözetmenlik görevimi yerine getiremeyeceğimi anladığımdan ısrarcı olmadım. Görevden hukuka aykırı olarak resen uzaklaştırıldım, kendi özgür irademle gözetmenlik görevinden vazgeçmedim. Yaşanan kötü ortam nedeni ile şüphelinin ne yazdığını bilmediğim, aleyhe olan hususlar da içeren, sonradan okuyup öğrendiğim, ek olarak da sunduğum tutanağı imzalamak zorunda kaldım.”

“MEVZUATA AYKIRI KIYAFET  GİYENLERE İŞLEM YAPILMADI” ,

ÖSYM Sınav Uygulama Yönergesi’nde, “Sınav görevlileri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Ek Madde 19’a göre, ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin’ 5. maddesinde belirtilen kılık kıyafet kurallarına uymak zorundadır” denilmesine rağmen, şüpheli Doç. Dr. Ayşe Özdemir’in hukuka aykırı davranarak ayrımcılık yaptığını kaydeden Zehra Yıldız, suç duyurusu dilekçesinde, “Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz denilmesine, Bina Sınav Sorumlusu şüpheli de tutanakta yarıya yakın görevlinin mevzuata aykırı kıyafet giydiğini belirtmesine rağmen sadece ben ayrımcılığa tabi tutularak maddi manevi zarara uğratıldım” ifadelerine yer verdi.

YALÇIN: TAM BİR İKİYÜZLÜLÜK

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Türkiye’nin, millete rağmen dayatılan utanç verici yasaklardan bir an önce kurtarılması gerektiğini ifade ederek, “Demokratikleşme yolunda önemli adımların atıldığı, özgürlük alanlarının genişletildiği, eğitim sisteminde geçmişin kötü izlerinin silinmeye çalışıldığı bir dönemde kadınların başörtüleri nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulması, horlanması, çalışma hayatında ötekileştirilmesi bir an önce son bulmalıdır” dedi.
“Ders kitaplarında Maraş’ın kurtuluşunda kadınlarımızın örtüsüne el uzatan Fransızlara karşı gösterdiğimiz onurlu tepkiyi kahramanlık öyküsü olarak çocuklarımıza anlatıyoruz. Ama aynı çocukların gözleri önünde her sabah okul girişinde öğretmenin başındaki örtüyü biz çekip alıyoruz” diyen Yalçın, şunları kaydetti:
“İşte bu tam bir ikiyüzlülüktür. Fransızlara karşı Kurtuluş Savaşı’nda verdiğimiz mücadeleyi bayraklaştırıyor, namus kavramının önemine vurgu yapıyoruz ama gelin görün ki Fransızlardan bile daha büyük bir haksızlığı biz kendi insanımıza devlet olarak yapıyoruz.”

YENİ AKİT

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: