Esed’in Kapattığı Medreseler Yeniden Aç

23 Tem

Esed’in Kapattığı Medreseler Yeniden Açılıyor
Suriye’de Hafız Esed’in kapattığı eğitim merkezleri, Beşar Esed’in gücünü kaybettiği şehirlerde yeniden açılıyor.
Bir zamanlar medreselerinden ünlü alimlerin çıktığı Suriye’de, baba Hafız Esed’in kapattığı eğitim merkezleri, oğul Beşşar Esed’in gücünü kaybettiği şehirlerde yeniden açılıyor.

Yıllarca eğitim faaliyetlerinin dışında kullanılan medreseler, yeniden dini bilgilerin yanında çeşitli eğitimlerin verildiği eğitim alanlarına dönüşüyor.

Muhaliflerin kontrolünü ele geçirdiği şehirlerde açılan ve bombalanma riskine karşı tabelaları bile asılamayan medreselerde, çocuklara Kur’an, sünnet, fıkıh, hadis, tefsir, resim, matematik, edebiyat, müzik ve spor gibi eğitimler veriliyor.

Eğitmenler nezaretindeki çocuklar, kimi zaman birlikte çeşitli oyunlar oynayarak vakit geçiriyor. Savaşın gölgesinde zor şartlar altında yaşamlarını sürdüren çocuklar, medreselerde aldıkları eğitimle özellikle dini konularda geleceğe hazırlanıyor.

Geçmişte olduğu gibi her türlü eğitim veriliyor

İdlibli medrese hocası Abdullah Gassari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 kuşaktır ailesinin medrese eğitimi verdiğini ancak baba ve oğul Esed’in medreseleri kapattığını söyledi.

Hafız Esed gelene kadar Suriye’deki medreselerden mezun olan kişilerin dünyanın farklı ülkelerine dağıldığını belirten Gassari, şöyle konuştu:

“Benim bulunduğum yer ilahiyat okuluydu. Buradan mezun olanlar her yere dağıldı. Hafız Esed geldikten sonra burası düğün salonuna çevrildi. Esed döneminde her yer kapatılarak amacı dışında kullanıldı. Suriye’deki olaylar başladıktan sonrada halk özüne döndü. Halk bu medresenin eski günlerine dönmesi için çok uğraştı. Şimdi burada geçmişte olduğu gibi her türlü eğitim veriliyor.”

İlk, orta ve lise eğitiminin verildiği medreselerde kız ve erkek öğrenciler ile büyüklerin eğitim aldığını ifade eden Gassari, okulun artık zor şartlar altında olsa da eski haline dönmeye başladığını anlattı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: