Halid Bin Velid’in mezarı yerle bir old

23 Tem

Halid Bin Velid’in mezarı yerle bir oldu
Peygamberimizin önemli komutanlarından Halid Bin Velid’in Humus’ta bulunan 1371 yıllık türbesi, rejim güçlerinin açtığı ateşle yerle bir oldu. Son saldırıdan sonra şehir halkı yardım çağrısını tekrarladı. Müslümanlara “Bu durumdan rahatsız olmuyor musunuz” diye seslendi.

Ramazan ayı olmasına rağmen Humus’u kuşatan ve şehri aralıksız bombalayan Esed ordusunun son saldırısında Halid bin Velid Camii büyük hasar aldı.

Havan topu ve roket isabet eden cami ve kubbesi zarar gördü. Daha önceki saldırılarda kısmen tahrip olan caminin içindeki türbe ise son saldırıdan sonra moloz yığınına döndü.

CİVANMERTLİK NEREDE?

Türbenin yıkılmasından sonraki halini gösteren görüntüler internette yayınlandı.Mezarı gösteren bir şahıs “Burası ünlü sahabe Halid Bin Velid’in türbesi. Bakın Esed ve Hizbullah güçleri bu hale getirdiler. Türbe yerle bir oldu. Bu durum sizi rahatsız etmiyor mu? Müslümanlar, Araplar ve civanmertlik nerede” siteminde bulunuyor.

TARİHİ ESERLER HARAP

Roketlerin isabet ettiği camide, duvarların yanı sıra kubbelerin büyük bölümünün de yıkıldığı görülüyor. Suriye’de iç savaş yüzünden on binlerce insan ölürken, köklü tarih ve kültür eserleri de bir bir yok oluyor.

UNESCO’nun dünya mirası listesindeki 6 alan tahrip edildi, yüzlerce tarihi bina harap oldu. 2 milyar dolar değerinde tarihi eser ülke dışına kaçırıldı.

“Allah’ın Kılıcı” lakaplı komutan

Seyfullah (Allah’ın Kılıcı) olarak da bilinen Halid bin Velid, Uhud, Yermuk, Humus ve Mute savaşları dahil katıldığı yüzden fazla savaşta yenilgi yüzü görmedi.

Ünlü komutan Irak ve İran’ı üç yılda İslam devletine bağladı. Fetihleri Anadolu’ya kadar uzandı. Bizans İmparatorluğu’na ve Sasanilere karşı zaferler kazandı.

Yermuk nehri kıyısında dev Bizans ordusunu bozguna uğrattı. Savaş kaybetmemiş komutan olarak tarihe geçen Halid bin Velid 642’de Humus’ta vefat etti.

BUGÜN GAZETESİ http://ow.ly/i/2GgcW

Reklamlar

Bir Yanıt to “Halid Bin Velid’in mezarı yerle bir old”

  1. Abuzer Şahin 23 Temmuz Salı 2013 11:04 #

    Allah Müslümanlara feraset versin ki bir an önce uyanıp Livayı Hamd sancağı altında toplansınlar ve küfür milletlerini yok etsinler. Yoksa daha çok Müslüman kanı akacaktır. Ama Allah inşallah en kısa zamanda nurunu tamamlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: