100 Milyar Dolar Bütçeli Mısır’ın OYAK’ı

25 Tem

100 Milyar Dolar Bütçeli Mısır’ın OYAK’ı: NSPO
Askeri darbe ile yönetilen Mısır’da ordu şirketlerinin 65 milyar dolar ile 100 milyar dolar arasında bir ekonomik büyüklüğü kontrol ettiği belirtiliyor. Ordunun ekonomik faaliyetleri hakkında yazı yazanlar tutuklanıyor.
SİNEM KÖSEOĞLU’nun Haberi:

Mısır Ordusu’nun 1956’dan bu yana halkına hesap vermeden yürüttüğü ekonomik faaliyetler sonucu bugün ülke ekonomisinde yaklaşık 100 milyar dolar civarında bir paya sahip olduğu belirtiliyor. Mısır’da Ordu ülkede sadece savunma sanayii alanında değil ekonominin diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Özellikle 25 Ocak 2011 Devrimi’nden sonra konu üzerinde değerlendirme yapan analistlere göre ülke ekonomisinin yüzde 25’i ila yüzde 40’ı ordu tarafından yönetiliyor. Özel sektöre göre ayrıcalıklı vergi avantajlarına sahip olan şirketler generallerce yönetiliyor.

‘DENETLENEMEZ’ KORUMASI

Mısır ordusu GSYİH’nin tam olarak ne kadarına hükmedebiliyor sorusuna cevap bulmak zor. Zira, ordunun her türlü faaliyeti anayasa ile ‘denetlenemez’ olarak tanımlanmış. Savunma sanayiine ait üretim dışındaki ekonomik faaliyetlere dair herhangi bir rapor ya da istatistik bulmak neredeyse imkansız. 1960’lardaki Arap-İsrail savaşlarından sonra güvenlik unsuru bir PR kampanyasına dönüştürüldükten sonra ordu ve faaliyetleri ‘İsrail’in bilmemesi gereken ulusal güvenlik sırları’ olması nedeniyle hukukun ve kanunun üzerine taşınması önemli rol oynadı.

YAZMAK TUTUKLANMA NEDENİ

Ordu şirketlerinin hükümetin hiç bir organına hesap vermeme imtiyazına sahip bulunuyor. 1956’dan beri Mısır ordusunun ekonomik gücünün her türlü kamusal tartışmaya kapalı olması nedeniyle bu içerikte bir yazının yazılması, sohbetin gerçekleşmesi akabinde sorgulamalar ve tutuklamalar söz konusu olabiliyor.
http://ow.ly/i/2Ht7i

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: