Esed, İsrail ile Nusayri Devleti pazarlı

25 Tem

Esed, İsrail ile Nusayri Devleti pazarlığı yapıyor
Suriye’de 2 yıl ülkesini kan ve gözyaşına boğan Beşar Esed’in Şam, Humus ve sahil kesimlerini içine alan bir Nusayri devleti kurmak istediği belirtildi. Esed bunun için İsrail’e de temsilci göndererek durumu anlatmış.
Suriye’de 2 yıldır süren iç savaşın ardından Beşar Esed’in Şam, Humus ve sahil kesimlerini içeren bir Alevi devleti için düğmeye bastığı iddia edildi. İngiliz Guardin gazetesinin iddiasına göre Esed bu devletin kurulmasını tartışmak ve müdahalede bulunmamasını istemek için İsrail’e de bir temsilci gönderdi.

Suriye’de iki yıldır süren muhalifler ile rejim kuvvetleri arasındaki çatışmalar devam ederken, Suriye’nin parçalanması ile ilgili olarak gündeme gelen Alevi Devleti’nin kurulmasına destek verilmemesi için Suriye’nin İsrail’li yetkililer ile ilişkiye geçtiği belirtildi. İngiltere’deki The Guardian’da yayımlanan ‘Alevi nüfusunun olduğu bölgelerdeki Sünnilerin etnik temizlik korkusu’ başlıklı makalede ilginç bir de ayrıntı verildi. Habere göre son altı ay içinde bazı üst düzey Suriyeli diplomatlar, bölgedeki ‘düşman ülkelerle’ Suriyeli Alevileri korumak için ilişki geliştirildiği ifade edildi. Habere göre Suriye’de etkili bir diplomat Beşar Esed tarafından İsrail’e gönderilerek, eski İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ile görüştü. Suriyeli diplomat, kurulması planlanan Alevi devletine İsrail’in de destek vermesi istedi.

Golan da bu sınırlara dahil

Suriyeli diplomatın İsrailli meslektaşlarına kurulacak yeni ülkenin sınırlarının çizilmesi durumunda yersiz yurtsuz kalan insanların İsrail’in işgali altındaki Golan Tepelerine yerleşebileceğini söylediği belirtildi. Guardian Suriyeli kaynağına dayandırdığı haberinde, Liberman’ın bu öneriye ters yanıt vermediği ancak geçmişte yaşanan bazı olayların aydınlatılması için bilgi istediğini ifade etti. Guardian özellikle Humus gibi Sünni yoğunluklu bölgelerde, insanların büyük bir etnik temizlik politikalarıyla karşı karşıya kalma korkusu yaşadıklarını vurguladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: