Dilipak: Nebevî Sünneti İhya Ediyoruz! A

6 Ağu

Dilipak: Nebevî Sünneti İhya Ediyoruz!
Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “Bu Bayram namazı vesilesi ile engelliler, yaşlılar, kadınların ve çocukların da katılımı ile coşkulu bir bayramlaşma ve hediyeleşme için, kucaklaşma için, kardeşliğimizi tazelemek için bir vesile olmasını temenni ediyoruz
Dilipak: Nebevî Sünneti İhya Ediyoruz!

Tüm mü’minleri kardeşlik, vahdet ve İslam dünyası konulu hutbenin verileceği Sultanahmet Camii’nde Bayram namazına çağıran Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “Bu Bayram namazı vesilesi ile engelliler, yaşlılar, kadınların ve çocukların da katılımı ile coşkulu bir bayramlaşma ve hediyeleşme için, kucaklaşma için, kardeşliğimizi tazelemek için bir vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Sultanahmet Camii, Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrap Platformu’nun günlerdir, “Bayram namazını Sultanahmet Camii’nde kılma” çağrılarının ardından büyük buluşmaya hazırlanıyor. İslam tarihinde genel itibarla vakit namazları camilerde, Cuma namazları merkez/selatin camilerde, Bayram namazları açık alanlarda, musalla’da kılınır… Bu durum tarihimizde de böyleydi; Eski İstanbul’da Bayram namazı denince Okmeydanı geliyordu akla! Bu bayram da NGP, unutulmuş bir geleneği canlandırıyor ve inananları, Sultanahmet Camii’ne çağırıyor. Akit, bu çağrıyı ve çağrının yankılarını yazarlarından ve Namaz Gönüllüleri Platformu üyesi Abdurrahman Dilipak ile konuştu:

Neden böyle bir şeye gerek görüldü?

Nebevi gelenekte namazlar camide, Cuma namazları selâtin camilerde, Ulucami adı verilen mekânlarda, Bayram namazları gelenekte açık alanlarda kılınır… Yani caminin alamayacağı kadar büyük kalabalıklarla… Birçok sünneti unuttuk. Bunun ihyası yönünde arkadaşların fikirleri vardı. Diyanet de bu işe önayak olunca, STK’ların da çağrısı ile bir sünneti ihyaya karar vermiş olduk..

Diyanet destek veriyor dediniz..

Evet bu Cuma namazında duyuruldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın himayesi altında, Namaz Gönüllüleri Platformu’nun ve Mihrap Platformu koordinasyonu ve 40’a yakın, vakıf, dernek, sendika ve platformun katılımı ile bu sene Ramazan Bayramı Namazı’nın İstanbul’da, diğer camilerle birlikte aynı zamanda kitlesel olarak kılınması için bir karar verildi.

SONRAKİ BAYRAM DİĞER İLLERDE!

Yapılmak istenen şey, tekrar söylemek gerekirse Bayram namazlarının kadim medeniyetimizde olduğu gibi şehir merkezlerinde tek camide ya da açık alanlarda, Musalla ve Namazgâh gibi kılındığı gerçeğinden yola çıkarak bu geleneği ihya etmek istiyoruz. İstanbul’da, Osmanlı döneminde Bayram namazları için tahsis edilen alan Okmeydanı idi ve bugün bu arazi işgal altındadır ve oradaki mihrap ve minber Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiş olmakla birlikte dar bir alana sıkışmıştır. O sebeple bu Bayram namazını biz Sultanahmet Camii ve meydanında kılmaya karar verdik. Gelecek bayram, daha sonra inşallah bu gelenek diğer illerimize de yayılır.

Bütün İstanbul’u tek mekânda toplamak zor değil mi?

İstanbul’da tek mekânda buluşmak kolay değil elbette. 5 milyon insanı taşımak, tek bir mekânda toplamak çok zor. Onun için belki, Sultanahmet dışında, Okmeydanı, Gürpınar, Tuzla ve tabii Üsküdar Harem’de kılınabilir. Yani beş ayrı noktada buluşulabilir.

PROTOKOL YOK, MÜSLÜMAN KARDEŞ!

Bayram namazı dışında bir etkinlik var mı?

Bazıları akşam, yatsı namazı, ya da gece yarısından sonra gelmeye başlayabilir. Belki ilahi grupları, sohbet halkaları oluşturulur. Sabah namazını kılıp gelenler olacaktır. Bayram namazından sonra bayramlaşma, hediyeleşme faslı var. Keşke bizim dernekler, vakıflar, hatta şirketler bayramlaşmalarını bu mekanda yapsalar..

Bayram namazına kimler katılacak?

Bir protokol listemiz yok. Namaz kılan herkes… Basın toplantısında da açıklandığı gibi, bu bayram namazı vesilesi ile engelliler, yaşlılar, kadınların ve çocukların da katılımı ile coşkulu bir bayramlaşma ve hediyeleşme için, kucaklaşma için, kardeşliğimizi tazelemek için bir vesile olmasını temenni ediyoruz. Namaz kılamayacak yeni doğum yapmış bayanlar bile gelip duaya iştirak…

Reklamlar

Bir Yanıt to “Dilipak: Nebevî Sünneti İhya Ediyoruz! A”

  1. Abuzer Şahin 6 Ağustos Salı 2013 19:56 #

    Nebevi Sünnetle yaşarsak tüm mesele ve sıkıntılar yok olup gider. Hayat güllük ve gülistan olur. Çünkü Muhammed (s.a.v.) size neyi emrederse onu yapınız. Sizi neden alıkorsa onu yapmayınız. Çünkü o hevâ ve hevesine göre konuşmaz. Onun konuştukları Allah’tandır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: