Darbe karşıtları meydanları bırakmıyor M

14 Ağu

Darbe karşıtları meydanları bırakmıyor
Mısır Cuntası’nın Kahire’de bugüne kadarki en kanlı müdahalesinin ardından, yüzbinler sokaklarda ve yeni meydanlarda direniş sürdürüyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de demokrasi yanlılarının üzerine ateş açılması ülke genelinde halkı sokaklara döktü. Darbeyle devrilen Müslüman Kardeşler’i destekleyen gruplar, Akdeniz kıyısındaki İskenderiye’de yolları kapattı. Süveyş’te de insanlar meydanlara akın etti.
Mısır Cuntası son bir ay içinde yaptığı üç katliamda ölenlerin sayısı 500, 10 bini aşkın da yaralı var. Kanlı müdahelelirin en ölümcülü ise bu sabah gerçekleşti. Doğrulanan rakamlara göre 200, doğrulanmayan rakamlara göre 450 ölü var, onbine yakın da yaralı.

CUNTA NAHDA MEYDANI’NA TAMAMEN HAKİM
Halkına gerçek mermiler kullanarak müdahale eden Mısır Ordusu, Nahda Meydanı’na tamamen hakim oldu, yaralıların tedavi edildiği hastaneyi ise yıktı.

Güvenlik güçlerinin dağıttığı göstericiler Nahda yakınındaki İstikame Camisi civarındaki sokak ve caddelerde toplanmaya başladı. Darbe karşıtları, “Demokrasi yolunu ve halkın iradesini barışçıl savunma hakkından vazgeçmeyeceğiz” sloganı atıyor.
Çok sayıda darbe karşıtının gözaltına alındığı Nahda meydanından dumanlar yükseliyor.
Darbe karşıtları ise bunun üzerine yeni oturma eylemini Mustafa Mahmud Meydanı’nda başlattı. Elf Mesken bölgesinden Rabiatul Adaviyye’ye doğru onbinlerce gösterici yürüyor. Polis ise Mustafa Mahmud camisi ve meydanını tamamen kuşatmaya almaya çalışıyor. Kahire’nin Hilvan bölgesinde de Rabia Meydanı’nı destekleme için onbinlerce kişi sokakta eylem yapıyor.
Bu arada başkent Mısır’ın Kahire dışındaki diğer bölgelerinden de çatışma haberleri gelmeye başladı. Libya sınırına yakın bölgelerde göstericilerin polis karakollarını ele geçirdiğine dair haberler geliyor. Asyut şehrinde onbiler sokağa dökülürken, Marsa Matruh’da Yerel Meclisi, Suraç’ta ise polis merkezi ve valilik binasını kuşattı.

Kahire’deki katliamlar, Sina’da da silahlı direniş yolunu zorluyor. Bölgedeki bazı bedevi aşiretler Mısır güvenlik güçlerini meşru hedef sayan açıklamalar yapmaya başladı. Sina, cuntanın gerçekleştirdiği darbeden bu yana Mısır Ordusu’nun bir türlü hakim olamadığı bir yer olarak biliniyor.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Darbe karşıtları meydanları bırakmıyor M”

  1. Abuzer Şahin 14 Ağustos Çarşamba 2013 12:08 #

    Hak geldi. Batıl zail oldu. Batıl zail olmaya mahkumdur. Yaşasın zalimler cehenneme….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: