Avrupa’yı bırakın bunlara bakın Mısır’

15 Ağu

Avrupa’yı bırakın bunlara bakın
Mısır’da yaşanan katliam sonrası batının ilkesiz duruşu eleştirilirken darbeye destek veren Suudi Arabistan, Kuveyt, Suriye, İran gibi İslam ülkelerinin yaşanan katliama sessiz kalması dikkat çekiyor.

ROTAHABER / ÖZEL – Mısır’da darbecilerin katliamları devam ederken, katliama sessiz kalan batı dünyasına büyük eleştiri okları yönlendiriliyor. Ama asıl eleştirilmesi gerekenin darbeyi alkışlayan zengin ve büyük Müslüman ülkeler olduğu unutulmamalı. Yaklaşık 90 milyonluk nüfusuyla Arap dünyasının en önemli ülkesi olan Mısır’da bugün ve öncesinde yaşanan katliamlardan birinci derecede sorumlu olanların darbeye maddi ve manevi destek sağlayan Arap ülkeleri olduğu ifade ediliyor.

DARBEYİ KUTLAMIŞLARDI

Mısır’da darbeyle göreve gelen ve bugün katliamlar yapan yeni yönetimi ilk kutlayanlar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmuştu. Suudi Kralı Abdullah, yeni yönetime başarı dilerken, Birleşik Arap Emirlikleri’nden yapılan açıklamada büyük Mısır ordusu “ülkedeki kurumların ve hukukun garantisidir” denilmişti.

İŞTE O MÜSLÜMAN ÜLKELER

Katar dışındaki körfez ülkelerinin tamamı Mursi yönetiminin devrilmesinden memnun olduklarını açıklamıştı. Zira emirlikle yönetilen bu ülkeler, Arap baharıyla birlikte yükselen Müslüman Kardeşler hareketini kendi iktidarları için tehdit olarak algılıyordu. Tabii ki Suriye lideri Beşşar Esad ve yine Müslüman Kardeşler’in muhalefette olduğu Ürdün de Mısır’daki darbeye desteklerini açıklamıştı. Öte yandan İran’ın da Mısır’daki darbeye ciddi bir tepki koymadığı görülmüştü.

PARA AKTARMAYA BAŞLAMIŞLARDI

Öte yandan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt, Mısır’da darbe sonrası kurulan yeni hükümete 12 milyar dolar yardım yapacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz hafta 7 Ağustos tarihinde de Suudi Arabistan, darbe sonrası Mısır’a vereceğini açıkladığı yardımın transferine başlamıştı. Suudi Arabistan sözünü verdiği 5 milyar dolarlık yardımın, 2 milyar dolarını akaryakıt yardımı, 1 milyar dolarını da hibe olarak bağışlayacak.

Kaynak: RotaHaber

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: