İslam dünyasına büyük tezgah Başbakan Er

16 Ağu

İslam dünyasına büyük tezgah
Başbakan Erdoğan, Mısır’daki katliamı değerlendirirken ‘İslam dünyası üzerinde devamlı tezgahlar çalıştırılıyor. Bunlar Türkiye için de geçerli. Güçlü Türkiye’yi istemiyorlar’ dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkmenistan’a yaptığı günübirlik ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanı’nda, Mısır’da sadece insanlar ölmediğini, aynı zamanda insanlığın öldüğünü, vicdanın kuruduğunu, insani değerler, demokratik değerlerin tarihi nitelikte ağır darbeler aldığını belirtti. Erdoğan, özetli şunları söyledi:

Mısır’daki darbe yönetimine şunu hatırlatmak istiyorum. Tarihte hiçbir zalim zulüm ile abad olmamıştır. Mısır’ın darbeci yöneticileri, bu dünyanın kudretli gibi görünen firavunlarına dahi kalmadığını bilmeleri gerekir ki onlar bunu çok iyi bilirler. Er ya da geç bir Musa çıkar, zulmün hesabını sorar. Mısır’da Nobel Barış Ödüllü Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın son derece geç ama haklı istifası herhalde darbe yönetimi için bir örnek teşkil etmelidir.

YARGILANMALILAR

Mısır’da katliamları gerçekleştirenlerin şeffaf ve adil şekilde yargılanması gerekir. 30 Haziran’dan bu yana başta Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere tutuklanan siyasiler serbest bırakılmalıdır. Başta BM ve Arap Ligi olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve ülkeler daha fazla kan akmadan, daha fazla can kaybı olmadan bugüne kadar cesaretlendirdikleri darbecileri en azından bundan sonra derhal kınamalı, katliamların durması için harekete geçmelidir. Mısır’ın 25 Ocak devrimiyle başlayan demokratikleşme umutları bu askeri darbeyle söndürülmemiş, tersine daha da güç kazanmıştır.

MISIR HALKI DERS VERDİ

Mısır’da milyonların haftalardır süren direnişi takdire şayan. Kefenleriyle meydanı dolduran, oylarına sahip çıkan, üzerlerine yağan kurşunları gülümseyerek karşılayan Mısır halkı, dünyaya adeta ders vermiştir. Türkiye, tarihin verdiği sorumluluk, ecdadından devraldığı miras gereği mazlumların dili, mazlumların sesi, mazlumların gönül yoldaşı olmaya devam edecektir. http://ow.ly/i/2TpnX

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: