Türkiye’ye teşekkür Vicdanı olan herkes

16 Ağu

Türkiye’ye teşekkür
Vicdanı olan herkes, Mısır’daki vahşete lanet yağdırdı. Arap dünyasının birçok ülkesindeki Mısır Büyükelçilikleri’nin önünde de protestolar yapıldı. Gösterilerde, katliama destek veren ülkelere tepki yağarken, Türkiye alkışlandı. Yüzbinlerce kişi Türkiye’ye pankartlarla teşekkür etti. ABD, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkeler ise tepkilerden nasibini aldı. Eylemciler vahşete sessiz kalan ülkeler için “Güvende hissediyor musunuz” yazılı pankartlar taşıdı.

* * *
VAHŞET SİYASİ İCRAATMIŞ!
Katliamı İslam dünyasından sadece Türkiye ve Katar kınadı. Birleşik Arap Emirlikleri ise insanlık suçunu ‘siyasi icraat’ olarak tanımladı

Yüzlerce kişinin öldürüldüğü katliama, farklı tepkiler geldi. Fransa, İtalya ve Almanya, ülkelerindeki Mısır büyükelçilerini çağırarak bilgi istedi. Pakistan, Afganistan, İspanya ve Vatikan’dan da vahşete kınama geldi. Danimarka, Mısır’a yapacağı 5.3 milyon dolarlık yardımı askıya alırken, Norveç, Mısır’a sağlayacağı askeri malzeme yardımını iptal etti. İslam dünyasında ise sadece Türkiye, Katar ve İran katliamı resmen kınadı. Körfez ülkeleri, yaşananların Mısır’ın iç siyaseti olduğu yönünde yorumlar yaptı.

ANLAŞILIRMIŞ!
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise aşırı grupların Mısır’daki şiddeti kışkırttığını açıkladı. BAE, Mısır hükümetinin aldığı kararların anlaşılır olduğunu ve yaşananların “siyasi icraat” olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

* * *
‘ALLAHIM SENDEN BAŞKA KİMSEMİZ YOK’
Mısır’daki vahşetin kurbanlarının birbirinden üzücü hikayeleri de ortaya çıkmaya başladı. Korkunç katliamda öldürülenlerden biri de Müslüman Kardeşler’in yöneticilerinden Muhammed Beltaci’nin 17 yaşındaki kızı Esma’ydı. Esma’nın bir hafta önce sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından “Allahım, senden başka kimsemiz yok” diye yazdığı ve bunun da son tweeti olduğu belirtildi.

TAKVİM
http://ow.ly/i/2TpvG

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: