R4BIA sembolü ne anlama geliyor. Rabia “

23 Ağu

R4BIA sembolü ne anlama geliyor.
Rabia “dördüncü” manasına gelen, Erbaa (dört) kelimesiyle aynı kökten olan, Arapça gramerde dişil olarak belirlenen bir kelimedir. Aynı anlamı ifade etmekle birlikte kelimenin eril (müzekker) olanı ise Rabi’dir. Geleneksel olarak dördüncü kız çocuğuna verildiğinden Doğu toplumlarında özel isim olarak yaygınlık kazanmıştır.

Logoda kullanılan sarı renkle Kudüs’te bulunan ve Mescid-i Aksa’ya arkadaşlık yapan Kubbet-us-Sahra’nın sarı kubbesine; siyah renkle ise Kabe-i Müşerrefe’nin siyah örtüsüne atıf yapılmıştır. Logonun renklerinde Müslümanların iki kıblesi ve en büyük kutsallarından olan Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa’ya gönderme vardır. Bununla birlikte artık bu sembolün siyasi olarak anlamı ve nihai hedefi Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşmasıdır.

Mısır’da darbe sonrası ortaya çıkan durum ve Batı dünyasının bu olaya sessiz kalması Batı’nın özgürlük sembolünün Müslümanlar tarafından terkiyle sonuçlanmış, Rabia’tül Adeviyye Meydanı’ndan yepyeni bir sembolün ortaya çıkmasına ilham olmuştur.

Meydana ve R4BIA işaretine ismini veren Rabia’tül Adeviyye İslam Tarihi’nin önemli kadın kahramanlarından biri olup kölelikten özgürlüğe uzanan hayat hikâyesi sebebiyle özgürlüğün sembolüdür.

İslam Dünyası’nın en büyük kutsallarından Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa’ya işaret eden, fikrini ve meselesini Rabia’tül Adeviyye’den ve aynı isimli meydanı dolduran binlerce cesur Mısırlıdan alan bu işaret artık tüm Müslümanların sembolü olmuştur.

R4BIA işareti ve sembolü ortaya çıktığı andan itibaren tüm dünya Müslümanlarına çok hızlı bir şekilde ulaşmış, tüm kıtalarda ve ülkelerde bilinir ve kullanılır hale gelmiştir. Yayılma hızı ve yoğun kullanımı nedeni ile dünya tarihine geçmiş nadir sosyal olaylardan biridir.

R4BIA sembolü içerdiği mesajlar itibari ile yeni bir dünyanın duacısı ve müjdecisidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: