Mısır’daki darbede MOSSAD parmağı Mısır

26 Ağu

Mısır’daki darbede MOSSAD parmağı
Mısır’daki darbenin önemli adımlarından biri Kudüs Üniversitesi’ne bağlı BESA Araştırma Merkezi’nin Haziran’da MOSSAD’a verdiği rapor oldu. BESA, ‘Camp David’in geleceği için Mursi gitmeli’ dedi.

Mısır’daki askeri darbenin arkasındaki gücün İsrail olduğu belgeleri ile gün yüzüne çıkıyor. İsrail derin devletinin, demokratik seçimlerle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yönetiminin, İsrail’in Ortadoğu’daki çıkarlarını gözeten Camp David anlaşmasının hükümlülüklerini ortadan kaldıracağı endişesi ile Mısır’da askeri darbeye zemin hazırladığı belirlendi. Mısır’daki darbe öncesi, Kudüs Üniversitesi’ne bağlı ‘BESA’ Araştırma Merkezi’nin İsrail gizli servisi MOSSAD için hazırladığı bir rapordaki ilginç detaylar, darbenin asıl nedenlerini ortaya koyuyor. Raporda, 17 Eylül 1978’de Mısır ile İsrail arasında imzalanan ve İsrail’in güvenliğini garanti altına alan Camp David anlaşmasını Mursi yönetiminin boşa çıkarmaya başladığı uyarısı yapılarak, ‘Müslüman Kardeşler’in bir an önce yönetimden uzaklaştırılması gerektiği’ vurgulanıyor.

TALİMATI KAHİRE’DE ALDILAR
49 sayfalık rapordaki uyarıların ardından Mursi’yi görevden uzaklaştırmak için Mısır ordusunda darbe çalışmalarına başlayan İsrail, MOSSAD Başkanı Tamir Pardo’yu 27 Haziran’da Kahire’ye gönderdi. Başkentte cuntanın bir numaralı ismi General Sisi ve Mısır İstihbaratı ‘GIS’ Başkanı el Tuhami ile görüşen Pardo, muhataplarına ‘Şartlar hazır. İsrail Camp David’deki kazanımların kaybedilmesine müsaade etmeyecek. Mursi’ye iki günlük süre verin; görevi bırakmazsa darbeyle devirin’ mesajı verdi. Talimatı alan Sisi, 1 Temmuz’daki ’48 saat’ açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Mursi’nin, milletin verdiği yetkiyi koruyacağını belirterek görevi bırakmayacağı sinyalini vermesinin ardından ise darbe geldi. http://ow.ly/i/2YoOT

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: