Suriye ve Mısır’daki Katliamlara Karşı

26 Ağu

Suriye ve Mısır’daki Katliamlara Karşı 100 Binlik Mesaj
Mısır ve Suriye’deki katliamlar, Saraçhane Parkı’nda “Mısır ve Suriye için BM ile Batı’ya 100 binlik mesaj” sloganıyla düzenlenen mitingle protesto edildi.
Mısır ve Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu tarafından “Mısır ve Suriye için BM ile Batı’ya 100 binlik mesaj” sloganıyla miting düzenlendi.

İstanbul’un farklı yerlerinden otobüs ve otomobillerin bulunduğu araç konvoylarıyla mitinge gelen halk, parkı doldurdu. Katılımcıların çoğu park dolu olduğundan, parkın dışındaki kaldırım ve yeşil alanlardan mitingi takip etti. Ellerinde Türkiye, Mısır, Suriye ve Filistin bayrakları ile Rabia işareti bulunan döviz ve flamalar taşıyan topluluk, sık sık tekbir getirip, slogan attı.

Parka, Müslüman Kardeşler’in kurucusu Şehid Hasan el-Benna, Mısır rejimi tarafından idam edilen Şehid Seyyid Kutub ve Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğraflarının bulunduğu Türkçe, Arapça ve İngilizce “Katlettiniz, Astınız, Yedirmeyiz” ve “Ya Müntakkim Allah, bizi intikamına memur et, şehitler borcunu ödedi, sıra bizde ümmet”, “Mazlumu öldüren zalimin kurşunu değil, ümmetin suskunluğudur”, “İhvan üzülme imam-hatip nesli seninle” yazılı pankartlar asıldı.

Parkın çevresinde ve içinde Seyyid Kutub, Şeyh Ahmet Yasin, Mehmet Akif Ersoy, Aliya İzzet Begoviç ve Malcom X’in sözlerinin yazılı olduğu pankartlar, parktaki Fatih heykelinde de Kur’an-ı Kerim’den ayetler, katliamı kınayan yazılar, fotoğraflar, posterler, bayraklar ve karikatürler yer aldı.

Konuşmaların yapılacağı platformun arka tarafına, üzerinde Türkçe, Arapça, İngilizce “Kardeşlik bedel ise Mısır’a destek zamanı”, “Adeviyye’ye kardeş meydan Saraçhane” yazıları konuldu.

Türkiye, Mısır, Suriye ve Filistin bayrakları ile Rabia işaretinin bulunduğu flamalarla donatılan parka, üzerinde Rabia işareti bulunan dev bir balon asıldı. http://ow.ly/i/2YolM

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: