Tüm Yönleriyle Suriye Direnişi 100 binde

27 Ağu

Tüm Yönleriyle Suriye Direnişi

100 binden fazla insanın ölümü, yaklaşık 2 milyon insanın yaralanması ve mülteci durumuna düşmesine neden olan kanlı bir iç savaşın yaşandığı Suriye’yi anlamak için SETA uzmanlarının analizlerini bir arada sunuyoruz.

Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus’ta 18 Aralık 2010 tarihinde başlayan Arap Baharı’nın etkileri, bölge ülkelerinin birçoğunu kısa zamanda etkileyerek, 15 Mart 2011’de Suriye’ye ulaştı.

Ülkede, birkaç yüz kişilik öğrenci grubunun Dera şehrinde “demokrasi ve özgürlük” talebiyle yaptığı gösterinin Esed rejimi güçlerince kanlı şekilde bastırılması, sonrasında önü alınamaz iç savaşın fitilini ateşledi.

Geride kalan 2,5 yıllık süre içinde 100 binden fazla insanın ölümü, yaklaşık 2 milyon insanın yaralanması ve mülteci durumuna düşmesine neden olan kanlı iç savaş, pek çok toplu katliamı da beraberinde getirdi.

Bu katliamlardan en tazesi 21 Ağustos 2013’de Esed güçlerinin Şam’ın Doğu Gota Banliyösü’ne yönelik gerçekleştirdiği kimyasal silahlı saldırı oldu. Saldırıda ilk belirlemelere göre, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 1300’den fazla sivil hayatını kaybetti. http://ow.ly/i/2Z4t0

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: