94 aile çocuklarına ‘Rabia’ ismi verdi

28 Ağu

94 aile çocuklarına ‘Rabia’ ismi verdi
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre Mısır’daki katliamların ardından 294 aile çocuklarına “Rabia” ismi verdi

Mısır’da yaşanan zulme karşı tek yürek olan Türk halkı, Mısırlılara destek vermek için tepkilerini farklı yollarla göstermeye devam ediyor. Bazı kentlerde park ve meydanlara “Rabia” adı verilirken, bazı aileler de yeni doğan bebeklerine ‘Rabia’ ismini verdi.

Darbeye karşı direnişin sembolü

Mısır’daki katliamların ardından Türkiye’de 294 aile, darbeye karşı direnişin sembolü olan “Rabia” adını yeni doğan kız çocuklarına verdi.

Arapça’da “dördüncü, dört” anlamına gelen Rabia, Mısır’da darbe karşıtı gösterilerin sembolü oldu.

Darbe karşıtı direnişin merkezi haline gelen Rabiatü’l Adeviyye Meydanı’nda toplanan on binlerce kişi, elleriyle “dört” işareti yaparak, seslerini tüm dünyaya duyurmaya çalıştı.

Ancak son yılların en büyük sivil katliamlarını gerçekleştiren darbe yönetimi, ülkenin seçilmiş ilk lideri Muhammed Mursi’nin görevine iadesi için gösteri yapan halkın üzerine ateş açıp, bu işaretle sesini duyuran onlarca Mısırlıyı şehit etti.

Adını İslam’ın ilk yıllarında Kudüs’te vefat eden kadın evliyalardan Rabiatü’l Adeviyye’den alan bu meydanda ortaya çıkan “Rabia” işareti, hızla yayıldı ve tüm dünyada en bilinen sembollerden biri haline geldi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: