Merkez Bankası Başkanı Başçı’dan ‘Dola

28 Ağu

Merkez Bankası Başkanı Başçı’dan ‘Dolar’ açıklaması
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı “Yıl sonunda dolar/TL kurunun 1.92 olursa şaşırmayalım” dedi.

Başçı aynı zamanda 10 yıllık tahvil faizlerinin de yılsonunda tek haneli olmasını beklediklerini belirtti. Başçı şu anda döviz kurlarıyla ilgili hiçbir endişe duymadıklarını söylerken faiz silahını kullanmayacaklarını belirtti. Başçı’nın konuşması sonrasında ise piyasalar hareketlendi. Dolar arka arkaya rekor kırarken 2.03 TL seviyesini de geçti.

Merkez Bankası Erdem Başçı Anadolu Ajansı Finans Masası’nda yaptığı açıklamada yıl sonu dolar tahminini açıkladı. Başçı doların yılsonunda 1.92 TL olacağını öne sürdü. Başçı şöyle konuştu:

“CARİ AÇIK BEKLENENDEN DAHA İYİ OLACAK”
“Enflasyon tahminlerimizi koruyoruz. 2014’te yüzde 5’lik patikada kalma konusunda rahatız. Enflasyon dışında büyümede yüzde 3-4 arasında bir yerde kalabiliriz. Yılsonunda enflasyon hedefimize uygun olan kur oranı 1.92 görürsek şaşırmayalım. Bu konuda rahatız. Uzun vadeli tahvil faizlerinin yılsonunda tek haneli seviyelere düşeceğini tahmin ediyoruz. Cari açık da beklenenden iyi olacak, aşağı yönlü yenileme yapabiliriz.”

Başçı Dolar/TL kuru hakkında ise “TL’nin bu kadar zayıf olmasını gerektirecek bir şey yok. Kısa sürede geçeceğini düşünüyoruz. Enflasyonla ilgili bir numaralı risk kur seviyesidir. Ancak bu riski geçicidir” dedi. Başçı ayrıca faizle ilgili geri adım atmayacaklarını faizin yüzde 6,75-7,75 olacağını belirtti. http://ow.ly/i/2ZEI9

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: