PKK’ya Kürt isyanı, ‘Silahı da bırak y

28 Ağu

PKK’ya Kürt isyanı, ‘Silahı da bırak yakamızı da’
Çözüm süreci, Kürtleri cesaretlendirdi. Artık PKK’nın yaptıkları sineye çekilmiyor. Halk, ‘çocuklarımızı da paramızı da alamazsınız’ diye rest çekiyor.

Çözüm süreciyle birlikte huzur ortamına kavuşan Doğu ve Güneydoğu halkı, eski günlere dönmeyi istemiyor. Bu yüzden halk, kendilerinden çocuklarını ve paralarını isteyen örgüt mensuplarına karşı çıkıyor. Son yaşanan olaylar da işte bu itirazlardan
kaynaklanıyor.
Silopi Belediye Başkanı Emin Toruğlu, KCK davasında tutuklanınca belediye meclisi yerine Hüsnü Yıldırım’ı seçti. Buna karşı çıkan PKK, Yıldırım’dan istifa etmesini istedi. Ancak Yıldırım, pes etmedi. Bunun üzerine Yıldırım ile bazı meclis üyelerinin evlerine bomba atıldı. Sonra da bu kişiler BDP’den ihraç edildi. Yine de emeline ulaşamayan örgüt, başkanı infaz etmeyi planladı. Ancak halkın tepki göstereceği düşünülerek belediye başkanı kaçırıldı. Başkan, üç ay sonra görevden düşürüldü. Ailesi, sineye çekmek yerine devletin kapısını çaldı ve suç duyurusunda bulundu.

Silahların bırakılması konuşulurken PKK, gençleri dağa çıkarıyor. Bölge halkının rahatsızlığı had safhada. Mağdur aileler örgütle çatışma pahasına çocuklarının peşini bırakmıyor. Bu konudaki son olay iki hafta önce Diyarbakır’da yaşandı. 15 Ağustos’ta Hazro’da bir oğlu ve iki yeğeni dağa götürülen Gani Uğurlu, gençleri geri almak için girişimlerde bulundu. Aileler çocuklarının dağa götürülmesinden BDP il meclisi üyesi Ömer Tekin’i sorumlu tuttu. Gerginlik çatışmaya dönüştü. Çıkan kavgada 8 kişi hayatını kaybetti. Ancak aileler hâlâ pes etmiş değil, kararlılıkla mücadele veriyor.

SUİKAST GİRİŞİMİ
PKK, artık haraç da toplayamıyor. Diyarbakır’da Tokur ailesi, 1 milyon lira isteyen örgüte rest çekti. Örgüt tehditte bulununca 17 Ağustos’ta çatışma çıktı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti. Ancak Tokur ailesi boyun eğmemekte kararlı. Örgütün baskılarından kaynaklanan bir diğer olay da Kuzey Irak’ta meydana geldi. Silahlı mücadeleye karşı çıktıkları için 2004’te örgütten ayrılan aralarında Osman Öcalan ve Nizamettin Taş’ın da bulunduğu eski üst düzey yöneticiler, Kürt konferansına katılmak istedi. PKK bunları engellemeye çalıştı. Bunun üzerine çatışma yaşandı. Bir kişi yaralandı. Eski yöneticiler konferans için kararlı. http://ow.ly/i/2ZEQo

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: