Devlet Savarona’yı geri almaya çalışıyo

10 Eyl

Devlet Savarona’yı geri almaya çalışıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı, ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu’na kiralanan Atatürk’ün yatı Savarona’ya talip oldu.

Bakanlık 136 metre uzunluğundaki yatı müze olarak ve yabancı devlet adamlarının ağırlanması için kullanacak.

Atatürk’ün yatı Savarona’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı geri almaya hazırlanıyor. Hürriyet’ten Eren Güler’in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, dün saat 11.00’de yanında bakanlıktan iki kişi ile birlikte Kuruçeşme’de demirli Savarona yatına gelerek incelemelerde bulundu. Yatın sahibi Kahraman Sadıkoğlu’ndan bilgi alan Bakan Çelik, yaklaşık 1 saat boyunca yatta kaldı. Bakan Çelik ile Sadıkoğlu arasında yatın satın alınmasına ilişkin görüşmeler gerçekleştirildiği ve satın alınmanın gerçekleşmesi durumunda Savarona’nın müze yapılacağı öğrenildi. Savarona aynı zamanda yabancı devlet adamlarının ağırlanması için de kullanılacak.

SADIKOĞLU 1989’DA KİRALADI
Savarona Atatürk’ün vefatından sonra Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredildi. 2’inci Dünya Savaşı sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri’nin eğitim gemisi olarak kullanmasına kadar bir daha yelken açmadı. 1989 yılında Savarona’yı hurdaya çıkarma kararı alındı, ancak Kahraman Sadıkoğlu son dakika kararıyla yatı 49 yıllığına kiraladı. Sadıkoğlu, üç yıllık bir çalışma sonucu yatı yenileyerek tekrar hizmete soktu.

FUHUŞ SKANDALI
Turizm amaçlı kullanılan Savarona’da 2010 yılında fuhuş partileri düzenlendiği iddia edilmiş ve yargılama süreci başlamıştı. Bu haberlerin ardından Maliye Bakanlığı devreye girmiş, ve Savarona’nın sözleşmesinin feshedilebileceğini açıklamıştı. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da yatın geri alınıp müze olarak kullanılabileceği önerisini getirmişti. Aynı dönemde iş dünyasından da yatın alınıp müzeye çevrilmesi yönünde benzer öneriler gelmişti. Uzunluğu 136 metre olan Savarona 18 deniz mili hıza kadar çıkabiliyor. Yatta ana süitin yanı sıra 17 lüks süit bulunuyor. http://ow.ly/i/36PXH

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: