Çekilme değil yer açma Daha önce çekilme

11 Eyl

Çekilme değil yer açma
Daha önce çekilme sürecinin tamamlandığını açıklayan Kandil, sınır dışına çıkan silahlı unsur sayısının 600 olduğunu duyurdu. Arka planında ise, örgüte yeni katılımların neden olduğu yığılmaya karşı kamplarda yer açmanın olduğu belirtiliyor. Teslim olan PKK’lıların verdiği ifadelere göre, örgüte katılımın çok fazla olduğu ve bu nedenle kamplarda yatacak yer bile kalmadığı ileri sürüldü.
PKK’nın 8 Mayıs’ta başlattığı Türkiye sınırları dışına çekilmeyi durduğunu açıkladığı süre içinde Türkiye’den 600 örgüt üyesinin çekildiği öğrenildi. Buna göre 8 Mayıs’tan itibaren çeşitli tarihlerde Diyarbakır, Tunceli, Karadeniz, Şırnak, Bingöl, Erzurum, Siirt ve Hakkari’den olmak üzere sınır dışına çıkışa 29 gruptan oluşan yaklaşık 600 PKK’lı Kuzey Irak’a geçmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha önce çoğu yaşlı, hasta ve kadınlardan oluşan yüzde 20’lik bir çekilmenin olduğunu açıklamıştı. Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin ardından ‘Çözüm süreci’ kapsamında PKK’nın önde gelen isimlerinden Murat Karayılan’ın 25 Nisan’da Kandil Dağı’nda düzenlediği basın toplantısında 8 Mayıs’tan itibaren Türkiye sınırları dışına çekileceğini açıklamıştı.

İlk grup 14 Mayıs’ta çekildi

Van’ın kırsal kesiminden yola çıkan ilk grup 14 Mayıs’ta Kuzey Irak’a geçerek Metina Dağı’nda basın mensuplarına gösterildi. Karayılan’ın başına getirildiği PKK’nın silahlı kanadı olan örgütün silahlı kanadı Mayıs ayı başında başlayan çekilme kapsamında sayıları 17-22 arasında değişen PKK’lı grupların Kuzey Irak topraklarına girişi devam etti.

Katılımlar da arttı

Açıklamalara göre, Mayıs’ta 6, Haziran’da 10, Temmuz’da 6 ve Ağustos’ta 7 PKK’lı grup silahları ile Irak’a geçiş yaptı. PKK’ya göre, 8 Mayıs-26 Ağustos tarihleri arasında yaklaşık 600 PKK’lıdan oluşan gruplar Diyarbakır, Tunceli, Karadeniz, Şırnak, Bingöl, Erzurum, Siirt ve Hakkari’den Kuzey Irak’a geçti. Çekilmenin başlamasıyla birlikte örgüte katılımlarında arttığına dikkat çeken güvenlik birimleri, teslim olan örgüt üyelerinin verdiği bilgiler doğrultusunda çekilen örgüt üyesi sayısının istenilen düzeyde olmadığını söylediler.

STAR

http://ow.ly/i/37uVk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: